Kurtyna powietrzna

Kurtyna powietrzna

Kurtyny powietrzne zimne przemysłowe.

SV to seria wydajnych zimnych kurtyn powietrznych produkowanych przez firmę Systema Polska.

Kurtyna powietrzna służy do oddzielania stref ogrzewania o różnych temperaturach. Urządzenie ma za zadanie zapewnić wymuszony przepływ powietrza w kierunku poziomym lub pionowym. Ogranicza tym samym wymianę ciepła pomiędzy strefami cieplnymi, lub pomieszczeniem a środowiskiem zewnętrznym. Kurtynę montujemy w zależności od wymagań obiektów i stref grzewczych. Możliwy jest montaż poziomo nad bramą, bądź pionowo z boku bramy.

Ograniczając znacząco straty ciepła wynikające z napływu powietrza przez otwarte bramy, możliwa jest redukcja kosztów energii wykorzystywanej do ogrzewania konkretnych pomieszczeń. Odpowiednio dobrana instalacja kurtyn świetnie uzupełnia system ogrzewania budynku. Ma tym samym znaczący wpływ na poprawę jego rentowności.

Typoszereg kurtyn SV produkowanych przez firmę Systema Polska składa się z trzynastu modeli o wydajności powietrza od 6 000 m3/h do 23 000 m3/h. Modułowa budowa pozwala na uzyskanie dowolnego wymiaru przepływu strugi powietrza w zakresie od 1,3 do 6 m, przy dostępnej szerokości modułu 650, 700, 750 mm. Dodatkowe szczegóły techniczne i dokumentacja:

Zapytaj o ofertę

Szanowni Państwo,
Zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. Dz.U. 1997 nr 133 poz. 883) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy o obowiązujących zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych przekazanych nam w przesłanym do nas mailu lub formularzu kontaktowym (klauzula informacyjna).

 • Czy kurtyny powietrzne pozwalają oszczędzić energię?

  Kurtyny powietrzne zużywają energię elektryczną podczas pracy, ale można je wykorzystać do uzyskania oszczędności energii netto poprzez zmniejszenie wymiany ciepła (wymianę masy, gdy powietrze miesza się w przejściu) między dwiema przestrzeniami. Zamknięte i dobrze uszczelnione drzwi to najlepsze rozwiązanie pozwalając ograniczyć straty energii. Jednak w obiektach, które obsługują przechodniów wchodzących i wychodzących (budynki użyteczności publicznej) , często szczelność drzwi nie ma wystarczającego wpływu na kwestie oszczędności. Podobnie jest w obiektach takich jak fabryki, zakłady, magazyny, gdzie pracownicy (lub pojazdy) często przemieszczają się powodując przedostawanie się powietrza z zewnątrz do środka.

  Kurtyny powietrzne pozwalają na dłuższe pozostawienie otwartych drzwi, a także pozwalają, aby duża część klimatyzowanego powietrza wewnątrz budynku nie uciekła na zewnątrz. W sytuacji, gdy kurtyny powietrzne dostosowane są do konkretnego rozmiaru drzwi i obiektu, mogą spowodować ograniczenie strat energii przez drzwi nawet do 80%.

  Kurtyny powietrzne również skutecznie oddzielają pomieszczenia, będące w dwóch różnych strefach grzewczych z dwoma różnymi temperaturami.

 • Czy kurtyny powietrzne oznaczają oszczędność miejsca?

  W obiektach, w których zainstalowane są kurtyny powietrzne, oszczędności dotyczą nie tylko energii, ale również miejsca. Inwestorzy mogą obniżyć początkowe koszty budowy i zmaksymalizować dostępną powierzchnię budowy poprzez instalację kurtyn powietrznych nad wejściem lub obok niego. Kurtyny powietrzne są łatwe do zainstalowania i zajmują znacznie mniej miejsca niż chociażby przedsionki. Urządzenia mogą być montowane w dowolnym czasie, nie ma konieczności wprowadzania modyfikacji w samych bramach czy też przestrzeni je otaczającej. Kurtyny powietrzne znajdujące się w ofercie firmy Systema mogą być montowane do każdego rodzaju bram, zarówno składanych, rolowanych jak i podnoszonych. Oferta obejmuje 13 modeli o wydajności powietrza od 6 000 m3/h do 23 000 m3/h. Dzięki modułowej budowie dają one możliwość uzyskania optymalnego w danej sytuacji wymiaru przepływu strugi powietrza.

  Poza tym, kurtyny cechują się estetycznym wyglądem, zapewniają one niewidoczną barierę nie rzutując negatywnie na całość projektu budynku. Urządzenia są szczególnie skuteczne w obszarach, w których drzwi są otwarte przez długi czas lub otwierają się ciągle przez cały dzień, a nawet nad wejściem, które musi być otwarte przez dłuższy okres czasu ze względów operacyjnych. Często są instalowane nad wejściem głównym (lub z boku wejścia). Znajdują również zastosowanie w innych punktach, takich jak wejście do obszarów pakowania, przygotowywania żywności lub przy drzwiach wewnętrznych w dużych zakładach mięsnych.

   

 • Po jakim czasie inwestycja się zwraca?

  Kulminacja oszczędności energii i zwrot kosztów instalacji obserwowane są zwykle w okresie od 1 do 3 lat.

 • Czy przemysłowe kurtyny powietrzne chronią wnętrze przed przeciągami i chłodem?

  Dzięki kurtynom powietrznym możliwe jest ograniczanie utraty temperatury panującej wewnątrz budynku. W obiektach, w których dochodzi do częstego otwierania i zamykania drzwi czy bram, instalacja kurtyn powietrznych umożliwia zachowanie stałej określonej temperatury komfortu. Co więcej, kurtyny powietrzne to skuteczna bariera przed przeciągami oraz różnego rodzaju negatywnymi czynnikami takimi jak insekty, spaliny, zanieczyszczenia czy nieprzyjemne zapachy pochodzące z zewnątrz. Oznacza to, że inwestycja w przemysłowe kurtyny powietrzne wpływa korzystnie na warunki panujące wewnątrz obiektu podnosząc komfort pracy pracowników i minimalizując ryzyko zachorowań spowodowanych przez nadmierny napływ zimnego powietrza i przeciągi. Oczywiście, koszty zużycia energii elektrycznej na ogrzewanie są również znacznie niższe.

 • Kiedy kurtyny powietrzne są przydatnym rozwiązaniem?

  Kurtyny powietrzne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność częstego przemieszczania się ludzi lub przepływu towarów. Wśród takich miejsc znajdują się z pewnością różnego typu obiekty przemysłowe czy centra logistyczne, gdzie drzwi i bramy są często otwierane i zamykane. Towarzyszy temu nieuniknione zjawisko ruchu powietrza, które wpływa na zmianę warunków panujących wewnątrz obiektu. Chęć utrzymania ich na pożądanym poziomie wiąże się zaś z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów związanych ze zużyciem energii. W takiej sytuacji doskonale sprawdzają się kurtyny powietrzne, które poprzez emisję strumienia powietrza oddzielają od siebie różniące się temperaturą masy powietrza. Mogą one zarówno chronić klimatyzowane wnętrza przed niepożądanym wpływem ciepłego powietrza, jak i separować ogrzane wnętrza przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz.

 • Jak montowane są kurtyny powietrzne?

  Czynniki takie jak chociażby gabaryty budynku czy też typ otworu wejściowego determinują sposób montażu kurtyn.

  Kurtyny montowane poziomo nad bramą lub drzwiami – jest to najczęściej spotykany sposób montażu urządzeń. Strumień powietrza skierowany jest ku dołowi

  Kurtyny montowane pionowo – często stosowany w przypadku wysokich bram oraz gdy mamy do czynienia z zastosowanymi już rozwiązaniami takimi jak zwijane drzwi. Spotykany jest montaż jednostronny – w przypadku otworów o stosunkowo małej szerokości, nie przekraczającej zwykle 4m oraz dwustronny – gdy mamy do czynienia z otworem szerszym. Należy jednak pamiętać, że nawiew poziomy z  jakim mamy do czynienia przy montażu urządzeń z boku bram czy drzwi nie będzie dorównywał efektywnością nawiewowi pionowemu generowanemu przez urządzenia montowane nad otworem wejściowym (konwekcja).

  Kurtyny montowane w podłożu – znajdują zastosowanie w bramach przemysłowych z ruchem pojazdów ciężarowych.  Nie sprawdza się jednak w miejscach, gdzie dochodzi do częstego przemieszczania się ludzi – zanieczyszczenia obecne na podłodze unoszą się do góry.