Promienniki podczerwieni

Promienniki podczerwieni

Promienniki podczerwieni to urządzenia, które dają możliwość zmniejszenia kosztów ogrzewania i poprawę komfortu przebywania w miejscu pracy. Ogrzewanie promiennikowe polecane jest zwłaszcza w obiektach takich jak hale produkcyjne, centra logistyczne czy też warsztaty.

Promienniki podczerwieni w nowoczesnej formie współpracują z systemami sterowania. Dzięki temu charakteryzuje je łatwość dostosowania temperatury do zmieniających się potrzeb i sytuacji.

Oferta firmy Systema obejmuje różne typy gazowych promienników podczerwieni wraz z akcesoriami do promienników.

Zapytaj o ofertę

Szanowni Państwo,
Zgodnie z Ustawą o Ochronie Danych Osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. Dz.U. 1997 nr 133 poz. 883) oraz Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) informujemy o obowiązujących zasadach przetwarzania Państwa danych osobowych przekazanych nam w przesłanym do nas mailu lub formularzu kontaktowym (klauzula informacyjna).

 • Jak dobrać odpowiednie promienniki podczerwieni?

  Promiennik podczerwieni jak każde inne urządzenie powinien być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Urządzenia nie powinny korodować. Obudowa powinna być wykonana ze stali nierdzewnej lub aluminium i cechować się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto, niezwykle ważne jest dobranie promiennika o odpowiedniej mocy do danego pomieszczenia. Jeśli nieumiejętnie podejdziemy to tego tematu i dokonamy niewłaściwego wyboru musimy liczyć się ze stratami energii cieplnej oraz oczywiście stratami finansowymi.  Najlepiej w tej kwestii poradzić się producentów, którzy dobrze znają swoją ofertę i z pewnością chętnie doradzą w wyborze optymalnego rozwiązania. Mają oni wiedzę na tematów dostępnych rodzajów urządzeń, doskonale znają właściwości różnych promienników i z pewnością podpowiedzą jakie urządzenia powinny być zainstalowane w danym obiekcie.

 • Dlaczego promienniki podczerwieni sprawdzają się w ogrzewaniu hal i magazynów?

  Hale przemysłowe i magazyny to zwykle obiekty o bardzo dużej kubaturze. Wybór efektywnego ogrzewania to kwestia bardzo istotna z punktu widzenia wydajności systemu i związanych z tym względów ekonomicznych. Pracownicy przebywający w obiekcie muszą mieć zapewnione właściwe warunki pracy, w tym odpowiednią temperaturę. Jest to jeden z obowiązków każdego pracodawcy. Promienniki podczerwieni efektywnie ogrzewają wielko kubaturowe obiekty. Dzięki promiennikom podczerwieni temperatura w obiekcie, czy też jego określonej strefie, równomiernie się rozkłada. Chcąc ogrzać powierzchnię unikamy zatem sytuacji, że ciepłe powietrze unosi się do góry, jak dzieje się w przypadku korzystania z ogrzewania konwekcyjnego.  Ogrzewanie promiennikowe powoduje nagrzanie powierzchni, do których dociera, czyli zamiast ogrzewania powietrza ogrzewa ściany czy też przedmioty znajdujące się w obiekcie. Są jeszcze inne zalety. Montowane pod dachem obiektu nie zajmują niepotrzebnie przestrzeni bardziej użytkowej. Ciepło odczuwalne jest wkrótce po włączeniu urządzenia, stąd nie ma konieczności, aby urządzenie pracowało, gdy nie jest to niezbędne. Ponadto, są to urządzenia ciche, nie zakłócają więc komfortu pracy ludzi przebywających w jego otoczeniu. Dzięki temu, że ogrzewanie ukierunkowane jest na określone punkty nie dochodzi do powstawania mało przyjemnych przeciągów ani wzniecania kurzu czy pyłów. Najważniejsze jest jednak dobranie odpowiednich urządzeń. Specjalista dokona niezbędnej analizy i zaproponuje rozwiązanie, które w rezultacie pozwoli na uzyskanie oszczędności energii w granicach nawet 50%. Podpowie on również jak ograniczyć straty ciepła, które mogą powstać w przypadku chociażby częstego otwierania drzwi. Rozwiązanie, które jest często stosowane to montaż kurtyn powietrznych chroniących przed wyziębianiem pomieszczeń.

 • Czym kierować się przy wyborze systemu ogrzewania?

  Dokonując wyboru najbardziej optymalnego systemu ogrzewania bierzemy pod uwagę wiele czynników. Rozważamy koszty z  jakimi wiąże się zakup urządzeń, ceny energii, koszty eksploatacji urządzeń. Upewniamy się co do kwestii bezpieczeństwa użytkowania, konserwacji. Gdy podejmiemy już decyzję o wyborze konkretnego systemu ogrzewania przychodzi moment na wybór konkretnych urządzeń. Np. w przypadku doboru odpowiednich promienników podczerwieni powinniśmy wziąć pod uwagę parametry oraz możliwości techniczne, takie jak dopasowanie do danego obiektu, jego kubatury, stopnia zapylenia itd. W celu uzyskania najlepszej wydajności i zachowania minimalnych kosztów konieczne jest właściwe dobranie urządzeń pod kątem indywidualnych potrzeb.

 • Jakie są zalety korzystania z ogrzewania promiennikowego?

  Ogrzewanie promiennikowe ma wiele zalet. Dzięki niemu w jednym obiekcie możemy stworzyć strefy różniące się temperaturą oraz uzyskać równomierny rozkład temperatur w budynku. System ogrzewania promiennikowego jest wydajny i pozwala na spore oszczędności.  Ciepło odczuwalne jest w krótkim czasie po włączeniu urządzenia, oznacza to, że w przypadku, gdy pracownicy nie są obecni w obiekcie nie ma potrzeby włączania promienników. Jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska oraz dla alergików, dzięki temu, że kurz nie unosi się wraz z ogrzanym powietrzem. Ponadto, dobrą informacją jest również fakt, że nawet jeśli jedno urządzenie ulegnie awarii nie wpływa to na całość zainstalowanego systemu. Koszty instalacji urządzeń oraz koszty eksploatacyjne są stosunkowo niskie a obsługa nie sprawia większych problemów.

 • Czy i jak promienniki podczerwieni wpływają na nasze zdrowie?

  Promienniki podczerwieni zostały dokładnie przebadane pod kątem oddziaływania na organizm człowieka. Nie stwierdzono żadnego negatywnego wpływu na zdrowie osób mających z nimi styczność, nawet jeśli przebywały one w zasięgu działania tych urządzeń każdego dnia. Zatem promieniowanie podczerwone  w ilościach stosowanych w celach grzewczych nie wywiera szkodliwego wpływu na zdrowie człowieka. Ponadto, urządzenie podczas pracy zapewnia stały odpływ efektów spalania gazu na zewnątrz. Co więcej, w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek awarii uruchamiają się detektory gazu.

 • Czym różni się ogrzewanie promiennikowe od ogrzewania konwekcyjnego?

  Konwekcyjne ogrzewanie powoduje wzrost temperatury całej objętości powietrza. W przypadku obiektów wielko kubaturowych, takich jak hale produkcyjne czy magazyny, nie jest to zatem system ekonomiczny. Z kolei w przypadku ogrzewania promiennikowego, gdzie mamy do czynienia z promieniami podczerwieni obserwujemy zupełnie inne zjawisko. Promienie podczerwieni przechodzą przez powietrze nie ogrzewając go. Ciepło odczuwalne powstaje dopiero w momencie, gdy promienie mają styczność z obiektami, takimi jak ściany, przedmioty czy też ciało człowieka. Dlatego też promienniki podczerwieni to rozwiązanie znajdujące zastosowanie w ogrzewaniu różnego typu hal, magazynów a także powierzchni otwartych. Sprawdzają się one również, gdy potrzebne jest punktowe ogrzewanie np. stanowisk pracy.

 • Jakie są rodzaje promienników gazowych?

  Na rynku dostępne są dwa typy gazowych promienników podczerwieni. Możemy wyróżnić promienniki rurowe i ceramiczne. Promienniki rurowe występują w postaci rur, które są odporne na nagrzewanie. Stają się one częstym wyborem w przypadku ogrzewania obiektów średnio- i wielko-kubaturowych. Jeśli decydujemy się na zastosowanie tego promiennika wiąże się to z koniecznością wybudowania komina odprowadzającego powstałe spaliny. Obecnie na rynku europejskim , w ofercie naszej firmy mamy jeden typ gazowych promienników: dwururowe promienniki gazowe INFRA BU oraz jednorurowe promienniki gazowe INFRA MONO BM, decydujące dla podziału jest tu położenie wentylatora względem palnika. Proponujemy skorzystanie z pełnego systemu grzewczego, w skład którego oprócz promienników wchodzą potrzebne akcesoria, takie jak systemy kominowe i akcesoria do montażu. Promienniki ceramiczne to drugi typ gazowych promienników podczerwieni.  Urządzenia tego typu wyposażone są w płytki ceramiczne, na których ma miejsce spalanie gazu. Wspomniane płytki są emiterem fal elektromagnetycznych. Ten rodzaj promienników nie wymaga montażu dodatkowych instalacji oprowadzających spaliny, ponieważ nie dochodzi do ich powstawania. Mamy w ofercie dwa warianty urządzeń: wersja automatyczna SCR A oraz wersja manualna SCR M, w celu poznania pełnej specyfiki zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą. Jest jeszcze jedna kwestia związana z promiennikami gazowymi, o której warto wspomnieć.  Cechują się one wysokim stopniem bezpieczeństwa użytkowania. Wyposażone są w zawory, które odcinają dopływ gazu w momencie, gdy dochodzi do jakiejkolwiek awarii. Ponadto, posiadają czujniki, które regulują działanie promiennika i utrzymują określoną temperaturę. Ponadto, promienniki ceramiczne stosuje się na otwartych przestrzeniach (stadiony), bądź pomieszczeniach, które mają zapewnioną właściwą wentylację.

 • W jaki sposób działają gazowe promienniki podczerwieni?

  Gaz spalany w wysokich temperaturach powoduje wytworzenie w rurze energii cieplnej, która jest przetwarzana przez promienniki w fale elektromagnetyczne. Specjalne ekrany, w które wyposażone są promienniki sprawiają, że promieniowanie fal jest skierowane w stronę podłogi. Urządzenia montowane są zwykle w odległości od 1 do kilku metrów od sufitu. Dzięki temu temperatura odczuwalna dla człowieka jest temperaturą komfortu cieplnego. Energia fal elektromagnetycznych przekształcana jest w ciepło dopiero wtedy, gdy mają one kontakt z przedmiotami czy ciałem człowieka. Powietrze nie jest nośnikiem, zatem nie występuje zjawisko raptownej cyrkulacji powietrza w obiekcie a w rezultacie temperatura jest bardziej wyrównana.