Systema Polska

Aktualności

2020-08-15 in Blog

Promienniki podczerwieni dla magazynów i hal produkcyjnych – czyli jak nie przepłacać za ogrzewanie?

Ogrzewania z miejskiej sieci – czyli konwekcyjne ogrzewanie wysokich obiektów przemysłowych, czy też magazynowych jest nieefektywne, a przede wszystkim nieopłacalne. W obiektach wielkokubaturowych i na dodatek stosunkowo wysokich praktycznie nie ma możliwości zastosowania tzw. ogrzewania miejskiego, z uwagi na kilka czynników. Pierwszym z nich jest konieczność umieszczenia grzejników, tylko w wyznaczonych miejscach prze linie technologiczne, czy też przez regały w magazynach. To spowodowałoby ogrzewaniem stref, gdzie nie ma ludzi. Natomiast wszędzie tam, gdzie przebywali by ludzie umieszczenie grzejników byłoby bardzo skomplikowane, bądź niemożliwe. W przypadku tradycyjnego ogrzewania, najpierw ogrzewane jest powietrze, przy czym ciepłe powietrze, jako lżejsze unosi się do góry, czy nie w miejsce przebywania ludzi.

Czy tak musi to działać?

Okazuje się, że nie! Wystarczy, że zapoznacie się z takimi nowoczesnymi sprzętami techniki grzewczej jak promienniki podczerwieni, a wszystko stanie się o wiele prostsze!

Promienniki podczerwieni – proste zasady działania!

Stykając się z tym pojęciem po raz pierwszy, wszyscy myślą, że promienniki podczerwieni to ogromne urządzenia, o rozbudowanej wielkości oraz masie, które są niebezpieczne dla zdrowia, czy też mogą powodować poparzenia. Nic bardziej mylnego.  Promienniki przetwarzają energię cieplną, wytworzoną w  rurze , na skutek spalania gazu w wysokich temperaturach w fale elektromagnetyczne. Te właśnie fale, podobnie jak promienie słoneczne padając na obiekt powodują natychmiastowe odczucie ciepła.. Promieniowanie fal jest zogniskowane w kierunku podłogi, dzięki specjalnym ekranom, które ukierunkowują padanie fal w stronę miejsca przebywania ludzi. Promienniki instalowane są w odległości od 1 do kilku metrów od sufitu, tak aby bezproblemowo efekty spalania gazu zostały wyrzucone na zewnątrz przy zastosowaniu systemu powietrzno-spalinowego, a przede wszystkim, aby temperatura odczuwalna dla człowieka była temperatura komfortu cieplnego.

Promienniki podczerwieni – gdzie je należy zastosować?

Nie ma uzasadnionych przypadków, kiedy wolno stosować promienniki podczerwieni, a kiedy nie. Głównym kryterium jest tu przede wszystkim możliwość zmniejszenia kosztów ogrzewania i podniesienia komfortu przebywania w miejscu pracy, czy też konieczność stosowania stref grzewczych Ten rodzaj ogrzewania polecany jest między innymi dla:

  • hal produkcyjnych
  • centrów logistycznych
  • warsztatów

Promienniki podczerwieni – czy są bezpieczne dla zdrowia?

Oczywiście, że tak! Zanim zostały wprowadzone do masowej produkcji, już pierwsze modele przechodziły dokładne badania i przeglądy. Sprawdzano, jaki wpływ może mieć ten rodzaj działania mechanizmu na ludzkie zdrowie. Okazało się, że promienniki podczerwieni zupełnie nie szkodzą naszemu zdrowiu nawet wtedy, gdy w otoczeniu ich przebywamy nawet każdego dnia. Można bez obaw skupić się na wypełnianiu zawodowych obowiązków. Promienniki są bezpieczne także z tego względu, iż urządzenie pracujące zapewnia stały odpływ efektów spalania gazu na zewnątrz. Ponadto umieszczone w właściwych miejscach detektory gazy natychmiast informują o jakiejkolwiek awarii.

Promienniki podczerwieni w nowoczesnej formie współpracują z systemami sterowania, dzięki czemu w każdej sytuacji łatwiej dostosować temperaturę do zmieniającej się sytuacji.