Mar 07 2019
/
Promienniki podczerwieni INFRA – zasada działania
Promienniki podczerwieni wykazują najmniejszą bezwładność cieplną spośród wszystkich systemów grzewczych. Przyjemne ciepło pochodzące od rozgrzanego źródła odczuwalne jest już po krótkiej chwili od włączenia urządzenia. Promieniowanie w paśmie podczerwonym wytwarzane przez promiennik rurowy przetwarzane jest na energie cieplną dopiero po dotarciu do ciała człowieka powodując podwyższenie komfortu cieplnego względem temperatury powietrza. Powietrze ogrzewane jest wtórnie na drodze konwekcji wytwarzanego przez nagrzane elementy budynku (posadzka, ściany, blaty itp.). Ogrzewanie w ten sposób umożliwia osiągniecie (w szczególnych przypadkach) ujemnego gradientu temperatury. Charakterystyczną cechą ogrzewania promiennikowego jest fakt, iż taki sposób ogrzewania nie wywołuje ruchów powietrza i nie wpływa przez to ujemnie na jego czystość. Promienniki jako jedyny sposób ogrzewania umożliwiają wyznaczenie strefy grzewczej obiektu, w której utrzymywane są wymagane parametry komfortu cieplnego bez konieczności wznoszenia przegród budowlanych. Ogrzewanie za pomocą rurowych promienników podczerwieni umożliwia znaczną redukcję kosztów eksploatacyjnych instalacji grzewczej. Znajdują one zastosowanie w ogrzewaniu obiektów, w szczególności, wielkokubaturowych tj.: halach produkcyjnych i magazynowych, hangarach, obiektach sportowych, w hodowli zwierząt itp.
Przejdź do kategorii produktów: promienniki gazowe
Promienniki podczerwieni INFRA – zalety stosowania
- Znaczna redukcja dodatniego gradientu temperatury, ciepło skoncentrowane przy podłodze
- Ogrzewanie strefowe umożliwia zadanie różnych temperatur oraz godzin pracy w strefach grzewczych
- Promieniowanie podczerwone nie wywołuje ruchów powietrza i zawartych w nim pyłów
- Podwyższenie komfortu cieplnego względem temperatury powietrza
- Duża oszczędność zajmowanego miejsca poprzez montaż sufitowy lub ścienny
- Łatwy montaż i prostota obsługi
- Wysoka trwałość – elementy systemu nie są narażone na korozje
- Minimalna bezwładność cieplna
- Brak obawy, że przerwa w ogrzewaniu mogłaby powodować zamarzanie czynnika grzewczego
- Możliwość zasilania różnymi paliwami: gaz ziemny, gaz płynny
Ogrzewanie bezpośrednie ciał wykazuje znacznie większą ekonomikę eksploatacji niż inne systemy grzewcze. Obniżenie temperatury powietrza, zmniejszenie lub eliminacja gradientu temperatury oraz bezwładność cieplna to bardzo istotne parametry zmniejszające koszty eksploatacji systemu grzewczego.
Promienniki podczerwieni INFRA – budowa
Promiennik podczerwieni INFRA jest hermetycznym, wymiennikowym ogrzewaczem pomieszczeń. Zaprojektowany i wyprodukowany przez Systema Polska Sp. z o.o. Zbudowany jest z następujących komponentów:
- Inżektorowy palnik do spalania wszystkich rodzajów gazu o mocy nominalne j18/28/45kW. Hermetyczność układu zapewnia szczelna obudowa palnika oraz komora spalania. Palnik posiada elektroniczny system zapłonu oraz jonizacyjną kontrolę płomienia. Ponadto w skład palnika wchodzi podwójny, elektrozawór gazowy z wbudowanym stabilizatorem ciśnienia gazu oraz urządzeniem soft-start. Elektrozawór współpracuje z presostatem kontrolującym szczelność układu.
- Rura promieniująca w której zachodzi proces spalania gazu, ukształtowana jest w formie litery U lub I (wersja mono). Powstający płomień oraz produkty spalania przemieszczając się w kierunku wentylatora ogrzewają powierzchnię rury do temperatury, która umożliwia optymalne wypromieniowanie ciepła. Powierzchnia rury pokryta jest specjalnym wysokotemperaturowym lakierem silikonowym. Komora spalania promienników wykonana jest ze specjalnej, kwasoodpornej stali.
- Wentylator wyciągu spalin z silnikiem elektrycznym. Silnik wentylatora posiada IP 44. Wirnik pokryty jest epoksydową emalią odporną na wysokie temperatury i ewentualnie powstające skropliny.
- Ekran promiennika ma za zadanie odbicia górnych partii promieniowania oraz wyznacza pole działania urządzenia. Wykonany jest ze stali nierdzewnej, polerowanej AISI 430. Ekrany dzięki zastosowanej stali w tym gatunku posiadają bardzo dobry współczynnik odbicia promieniowania.
- Wsporniki rur są zaprojektowane w taki sposób aby ograniczyć migrację gorącego powietrza zamkniętego w obrębie ekranu. Wykonane są ze stali, pokryte silikonowym lakierem termoodpornym.
Wersje specjalne promienników podczerwieni INFRA
Wersja Infra RBT z dodatkowo izolowanym ekranem. Na warstwie izolacyjnej umieszcza się drugi ekran wykonany ze stali ocynkowanej. RBT znajduje zastosowanie w przypadku ogrzewania obiektów nie posiadających izolacji termicznej dachu, w przypadku ogrzewania obiektów o większych wysokościach oraz w celu zwiększenia sprawności radiacyjnej.
Wsporniki i ekrany MAXI stosowane do montażu promienników na ścianie oraz na bardzo dużych wysokościach. Wydłużona ścianka ekranu powoduje zawężenie padania promieni podczerwonych i tym samym zwiększenie natężenia promieniowania na jednostkę powierzchni.
Related Posts
W ogrzewaniu promiennikowym wykorzystuje się zjawisko promieniowania podczerwienią. W taki…
Ogrzewanie powierzchni średnio i wielkokubaturowych wymaga zastosowania niekonwencjonalnych rozwiązań, w…
Odpowiedzią na wymagania wszystkich uczestników procesu od powstawania inwestycji, aż…
Z pozoru proste rozwiązanie ogrzewania nadmuchowego poprzez nagrzewnice gazowe, wymaga…